História drotárstva

Drotárstvo vzniklo ako unikátne remeslo Slovákov v 17. storočí v hornatých oblastiach severozápadného Slovenska – na Považí a Kysuciach (v dedinách Dlhé Pole, Veľké Rovné, Kolárovice). V týchto oblastiach panovala veľká chudoba,a preto drotári odchádzali za prácou a putovali svetom, opravovali drôtom rôzne puknuté hrnce, nádoby, džbány, mliečniky. Uvedené predmety opletali drôtom pre ďalšie používanie. Postupne vytvárali z drôtu rôzne úžitkové predmety, pasce na myši, klietky, rôzne misy, košíky, sitká, naberačky, vešiaky na pokrievky a hrnce, žehličky a pod.
 

Adrianu a Vladimíra Florekovcov spája spoločná záľuba – drotárstvo, ktorému sa spoločné venujú už približne dvadsať rokov. Je to tiež jeden zo spôsobov ako tráviť čas spolu s rodinou. Z drôtu dokážu vyrobiť takmer všetko. Medený, mäkký, elastický kov im slúži na ozdobu kraslíc, na ktorých je jemnou slučkovou technikou znázornený do detailu Oravský hrad, Budatínsky zámok, či Bratislavský hrad, na opletanie drobnej keramiky alebo na výrobu bižutérie, či už sú to náušnice, brošne alebo prívesky. Z hrubšieho drôtu tvorí Vladimír Florek figúry vysoké niekedy až 1 meter. Svojou záľubou ho „nakazila” Adriana, ktorá sa túto techniku naučila od svojej mami a venuje sa tomu až dodnes. Sledujúc, ako zručne opletá keramické nádoby, môžeme podľahnúť dojmu, že je to ľahké remeslo. Ale ako sama hovorí, výzdoba džbánu alebo kraslice touto technikou si vyžaduje veľa trpezlivosti a precíznosti. Chvíľka nepozornosti môže spôsobiť, že drôt sa pokrčí a výsledok už nebude dokonalý. V súčasnosti má opletanie nádob drôtom dekoratívny charakter, nie tak ako kedysi, keď slúžilo na zalátanie diery alebo opravu.

Drotárstvo teda zmenilo svoju funkciu z praktickej na dekoratívu. Svojou prácou sa preslávili nie len na Slovensku, ale aj v zahraničí, pričom bolí obdarovaní viacerí prezidenti z viacerých krajín drotárov od Vladimíra Floreka. O ich práci sa môžete dočítať aj vo viacerých knihách medzi ktoré patria:

Drotári v dielach umelcov

Kraslice- v zbierkach múzeí na Slovensku

Malá knižka drotára

Drotárstvo- veľká kniha o Slovenskom drotárstve

Remeslo má zlaté dno

Premeny drôtu ´04      

Premeny drôtu ´07

Premeny drôtu ´10

Svojou prácou nakazili aj svoje tri deti Júliu, Evu a Martina, ktorí sa tiež venujú drotárstvu. Každý z nich už  má vytvorenú svoju vlastnú  techniku drôtovania. V ich prípade, ide skôr o menšie veci ako sú napríklad miniatúrky. Niekedy to u nich v obývačke vyzerá ako v dielni, po zemi sám drôt,  po stoloch rôzne hrnce a kliešte, ktoré im slúžia pri práci,pri ktorej niekedy presedia dlhé hodiny a niekedy aj niekoľko dní.

Adriana a Vladimír Florekovci často predstavujú svoje výrobky na jarmokoch a výstavách ľudového remesla. Raz v roku sa stretávajú s inými drotármi z celého Slovenska na Budatínskom zámku v Žiline. Ich práca sa objavuje na známych slovenských výstavách, kde získala už viaceré ocenenia napr. každoročná výstava kraslíc v Banskej Bystrici.

Na Slovensku sa z roka na rok pomaly vytráca už ľudová kultúra, preto si musíme vážiť túto prácu a v ich prípade veľkú záľubu k remeslu.